Video

eще

Krasnojarsk

Ida-Siber on imepäraselt kaunis paik. Krasnojarskist rääkides tahaksin lakkamatult korrata, et seal on vapustav loodus. Linnale lähenedes hakkab Trans-Siberi raudtee ümber Siberi kõrgustiku küngaste looklema. Külakesed teevad küngaste nõlvad lapitekina kirjuks — need on täis pikitud maju ja aiamaid, kus peenrad paiknevad astangutena. Tolkienlik maastik, Keskmaa tundmatu nurgake.

Sel hetkel tundsin tungivat soovi neis paigus suvitada. Et oleksin 10-aastane ja sõidaksin suveks Ida-Siberi külasse vanaema juurde. Jalutaksin metsas, kus kasvab tonnide viisi seeni ja marju, supleksin kohalikes jõgedes ja järvedes.

Krasnojarsk ise asub Jenissei jõe ääres justkui mägedega ümbritsetud lehtris. Meil vedas - ilm oli selge, avanesid suursugused vaated.

Linn

Kõige rohkem saime linna kohta teada eestlase käest. Tuleb välja, et Krasnojarskis on suur eesti kogukond — umbes 4000 inimest. Nad elavad sealkandis alates Siberi koloniseerimisest.

Linna peamiseks probleemiks on keskkond, seal asuvad mitmed keskkonda saastavad ettevõtted. Näiteks Krasnojarski alumiiniumitehas, mis toodab 29% kogu Venemaa alumiiniumist.
Sellegipoolest märkis meie eestlasest vestluskaaslane, et linn ehitab, kerkivad uued mikrorajoonid. 2019. aastal toimub Krasnojarskis taliuniversiaad, mille korraldamiseks on ette nähtud soliidne eelarve.

Meie vestluskaaslase nime ma ei avalda. Tutvute temaga Krasnojarskist rääkivas episoodis ja saate teada tema vapustava loo. Tahan aga edasi anda tema sõnad: „Krasnojarskis räägivad inimesed poliitikast vähe“. Euroopa on neist paigust liiga kaugel. Faktiliselt tundub see fantoomina. Isegi kui inimesed poliitikat arutavad, räägivad nad Mongoolia või Hiina mõjust. Peamiselt huvitavad neid aga kohalikud teemad. Siber on alati olnud vaba ja sõltumatu paik.


Juhtum raudteejaamas

Meid juhatab endiselt reisimaagia. Lõik Krasnojarsk-Irkutsk-Tšita on meie jaoks kõige salapärasem. Seal leiavad aset seletamatud asjad. Meile Krasnojarskis öömaja pakkujast polnud ei kippu ega kõppu, kuid olukord lahenes ootamatult kiiresti: oma abi pakkus üks tegelastest, keda me filmida tahtsime. Vastastikune abistamine on Siberis ülimalt tähtis.

Novosibirski raudteejaamas kohtasime Kirilli, reisimeest Tšitast. Ta liikus läände, meie aga itta. Krasnojarskis saime tuttavaks inimestega, kelle juures Kirill oli elanud ja jõudnud isegi väikese reisiraamatu välja anda. Maailm on väike, see vana tõde sai veelkord kinnitust. Praegu oleme Irkutskis, järgmine peatuskoht on Tšita. Tšita võõrustaja on kadunud, kogu lootus on Kirilli tutvustel.


Teleprojekt "Vladivostok" on ETV+ ajakirjaniku Aleksandr Hobotovi ja operaator Aleksandr Rachynskyi reis Tallinnast Vladivostoki. Marsruudiks oli Tallinn - Narva - Ivangorod - Peterburi - Moskva - Vladimir- Jekaterinburg - Novosibirsk - Krasnojarsk - Irkutsk - Tšita - Habarovsk - Vladivostok. Saade on eetris alates 8. oktoobrist 2016 laupäeviti kell 21:00 kanalil ETV+. Kogu reisi vältel, mis kestis kuu aega (juulist augustini), peavad saatejuht Aleksandr ning operaator Aleksandr videoblogi, mida on võimalik jälgida nii portaalis etvpluss.err.ee kui ka sotsiaalmeedia lehtedel Facebook и VKontakte


Там нет комментариев. Будьте первым!

Ответить на комментарий

+{{childComment.ReplyToName}}:
Ответить на комментарий
Ответить

Laadi juurde ({{take2}})
Поле для имени должно быть заполнено
Не более 50 печатных знаков
Поле для комментариев должно быть заполнено
Не более 1024 печатных знаков
{{error}}
Оставить комментарий

Последние сообщения